Scrum, Bir Dönüşüm Hikayesi – Mehmet Yitmen

Scrum, Bir Dönüşüm Hikayesi – Mehmet Yitmen

Scrumı bir yaşam felsefesi olarak benimsemiş biri olarak, Scrumı daha önce duymamış ve öğrenmeye yeni başlayanların Scrum Klavuzundan sonra okuması gereken 2.döküman olduğuna inanıyorum. Çalıştığı kurumun Agile dönüşümünü en ön sıradan izleyenlerden biri olarak karşılaştığım sorunlar ve bu sorunların çözümlerine dair aldığım notların bu kitapta daha önce yazıldığını gördüğümde çok şaşırdım. Keşke Mehmet Yitmen bu hikayeyi anlatmasaydı da ilk anlatan ben olabilseydim düşüncesi aklımdan geçmiyor değil 🙂

 

Hikayedeki Scrum Master Hakan’ ın İş Birimleri, Müdürleri, Yöneticileri ve Geliştirme Ekibindeki arkadaşlarıyla yaşadığı problemlere karşı geliştirdiği çözümler yolumuzu aydınlatsın. Scrumı ve Agile dönüşümünü okuyucuyu sıkmadan ve eğlenceli bir hikaye olarak bizimle paylaştığı için Mehmet Yitmene çok teşekkürler.

Scrum, Bir Dönüşüm Hikayesi – Mehmet Yitmen
Scrum, Bir Dönüşüm Hikayesi – Mehmet Yitmen
Kitap Hakkında

Geciken projeler, kalite problemleri, hantal yapılar, değişime hızlı bir şekilde uyum sağlayamamak, yüksek proje maliyetleri, demotive çalışanlar.. Bunlar maalesef, halen birçok IT ekibinin yaşamakta olduğu sıkıntılardır. Çözüm ise Agile yaklaşımları uygulamaktan, yani bu sıkıntıları doğurmuş olan mevcut proje yönetim şekillerini unutarak yazılım projelerini ele alma yöntemimizi değiştirmekten geçiyor. Günümüzde dünyada en çok tercih edilen ve yaygın olarak kullanılan yazılım proje yönetimi ve geliştirme yaklaşımı olarak Agile yaklaşımlara ve Scrum’a rastlıyor olmamız şüphesiz bu değişimin ne denli kaçınılmaz ve gerekli olduğunun bir ispatıdır.

Bu kitapta, hayali olan bir kurumsal şirketin Scrum ile tanışması ve yaşadığı değişim süreci adım adım basit bir hikaye diliyle anlatılmaktadır. Hikaye boyunca günümüzde birçok şirketin de gündeminde olan “Scrum’ı nasıl uygulayabiliriz” sorusuna cevap oluşturulmaya çalışılmaktadır. Bu doğrultuda, herhangi bir Scrum uygulama sürecinde karşılaşılabilecek olası engeller, nedenleri ve olası çözümleriyle birlikte ortaya koyulmuştur. Bu kitap, Scrum uygulamanızda ve dönüşüm sürecinizde size yol gösterecek, elinizin altında devamlı olarak başvurabileceğiniz bir kaynak kitap olacaktır.

 

Konu Başlıkları
  • Değişim İhtiyacı
  • Değişimi Başlatmak İçin İlk Adımlar
  • Pilot Proje Seçimi
  • Değişim Aksiyon Planı
  • Pilot Projede Scrum Uygulamaya Başlanması
  • Scrum Takımının Karşılaştığı Engeller
  • İyi Bir Takımın Oluşturulması
  • KAİZEN Kültürünün Oluşturulması
  • Hızlı Kazanımların Elde Edilmesi
  • Değişimin Şirket İçerisinde Yaygınlaştırılması

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir