Denizyıldızı Retrospektif

Bestseller Denizyıldızı Retrospektif

Bu yazımda Bestseller ile Denizyıldızı Retrospektif tecrübemden bahsedeceğim. Bestseller, kurumdaki diğer Scrum Takımları’na bakışla küçük bir takım fakat Scrum yapabilmek için optimum kişi sayısına sahipler. Scrum Takımı’nın kaç kişiden oluştuğu önemlidir. Çünkü büyük takımlar(6 fazlası) iletişimi takip etmekte zorlanırlar ve şeffaflık bozulur. Bunun sonucunda süreçte iyileştirme yapmak zorlaşır. Süreçte iyileştirme yapamıyorsanız yerinizde sayıyorsunuz demektir. Yerinizde saymamak için iyileştirmeler yapmalısınız, iyileştirme yapabilmek için şeffaf ortamda doğru gözlem yapmalısınız. Bu nedenle Çevik ve Yalın yaklaşımlarda az çoktur anlayışı bulunur.

az çoktur

Çoğu zaman 1 + 1 < 2’dir. Çok nadir durumlarda 1 + 1 > 2 olabilir.

1+1+1+1+1+1+1+1+1 >= 9 olmaz. Neden? Çünkü takım olmak bireylerin yan yana oturması ve sabahları 15 dakika ayakta durarak dün ne yaptım, bugün ne yapacağım, önümde engel var mı, sorularını yanıtlamaları değildir.

Bu ne demek oluyor? Takım olmak 1+1>2 olmasıdır. Bunun içinde bireylerin birbirilerinin yaptıkları işleri takip edebilmeleri ve anlamaları gerekir. Günlük Scrum Toplantıları’nda dün ne yaptım sorusuna cevap veren bir Geliştirme Takımı üyesinin söyledikleri diğer üyeler tarafından anlaşılmıyorsa, bu topluluk bir takım değildir. Yan yana oturan insanlar topluluğudur. Bu konu üzerinde çok duruyorum çünkü büyük takımlar, takım olmanın önündeki en büyük engellerden biridir.

Tersine küçük takımlarsa takım olma olgusuna çok daha çabuk erişirler (büyük takımların takım olma olgusuna hiçbir zaman erişememe olasılığı çok yüksektir, küçük takımlar içinde bu risk bulunmaktadır fakat büyük takımlara oranla bu risk çok daha düşüktür).

Takımda bulunan kişi sayısı Scrum yapabilmenin temelindeki parametrelerden biri olduğu için önemli olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden dikkatinizi buraya çekmek istedim.

Şimdi Bestseller Takımı’yla yaptığımız retrospektif toplantısına geçelim ☺ Bestseller görece yeni bir takım ☺ Şimdiye kadar “MAD, SAD, GLAD” ve “Nasıl Hissediyorsunuz?” denedikleri retrospektif teknikleriymiş. Farklı bir deneyim edinmeleri açısından “Denizyıldızı(Star Fish)” tekniğini denemeyi önerdim.

Denizyıldızı
Denizyıldızı Retrospektif Tekniği
Denizyıldızı tekniğinde 5 kategori bulunuyor.

Start: Sürecinizde daha önce kullanmadığınız ve kullanmaya başlarsanız size değer katacağınızı düşündüğünüz fikirlerin yer aldığı bölümdür. Örneğin kod kalitesi düşüktür, üretim ortamına çıktıktan sonra kodunuzda birçok değişiklik yapmanız gerekmektedir. Sürecinize eşli programlamayı adapte ederek kod kalitesini artırmaya başlayabilirsiniz.

More Of: Hali hazırda yaptığınız fakat daha çok yaparsanız fayda göreceğinizi düşündüğünüz fikirlerin bulunduğu kategoridir. Sprint içinde bir sonraki Sprint’in hazırlığını detaylandırma aktiviteleriyle yapıyorsunuzdur. Bir sonraki Sprint’te karşınıza çıkabilecek engelleri önceden belirliyorsunuzdur fakat bazı işlerinizde engeller karşınıza çıkmaya devam ediyordur. O halde işleri daha fazla detaylandırmalıyız şeklinde bir aksiyon kararı çıkarabilirsiniz.

Less Of: Sürecinizde bulunan fakat size çok değer katmadığınızı düşündüğünüz bir pratiğiniz olabilir. Örneğin bazı günler Günlük Scrum Toplantısı’nın 15 dakika süresini aşıyor olabilirsiniz. Bazı durumlarda gerçekten bu aşma bir ihtiyaç olabilir fakat bazı durumlarda gereksiz yere aştığınızda oluyordur. Bu davranışın önüne geçmek için Günlük Scrum Toplantısı’nın 15 dakikayı aşmasını daha az yapmalıyız. Sadece gerekli durumlarda bu seçeneği kullanmalıyız diyebilirsiniz.

Stop: Sürecinizde hali hazırda yaptığınız fakat size değer kazandırmayan bir davranış, yaklaşım, etkinlik ya da aktivite olabilir. Bunun tekrar etmesini istemiyor olabilirsiniz. O zaman bu düşüncenizi belirtip, yapışkan kağıdınızı Stop kategorisine yapıştırmalısınız.

Keep Doing: Sürecinizde var olan ve değerli olduğunu ve devam etmesi gerektiğini düşündüğünüz bir şeyi belirtmek için kullanılan kategoridir. Ürün Sahibi, retrospektif toplantılarına katılmıyor olabilir. Fakat son birkaç retrospektif toplantısına katılmış ve siz bunun faydasını görmüş olabilirsiniz. O zaman bu konudan memnun olduğunuzu ve Scrum Takımı olarak retrospektifte iyileştirme fırsatlarını beraber değerlendirilmesinin iyi bir pratik olduğunu belirtmek için bu kategoriyi kullanabilirsiniz.

Denizyıldızı Retrospektif Toplantısı

Yukarıda Denizyıldızı tekniğinde kullanılan 5 kategoriyi örnekleriyle açıklamaya çalıştım. Denizyıldızı tekniğinin başında Scrum Takımı geçmiş Sprint Retrospektif Toplantılar’ında çıkardığı aksiyon kararlarının üzerinden geçer, hangi aksiyon kararlarını yerine getirdiklerini, hangi aksiyon kararlarını yerine getirmediklerini ve neden getirmediklerini kısaca konuşurlar. Daha sonra toplantı sahipliğini yapan kişi yapışkan kağıtları dağıtır ve Scrum Takımı’nın geçmiş Sprint’te yaşadıklarını hatırlamalarına yardımcı olur. Scrum Takımı üyeleri onlar için önemli olan konuları hatırlamaya çalışırlar ya da Sprint içinde aldıkları küçük notlarla bu konuları retrospektif toplantısında konuşmak üzere yanlarında getirirler. Küçük yapışkan kağıtlara yazılan fikirler kategorilere ayırılır ve duvara yapıştırılır.

Toplantıyı yöneten kişi hızlıca yapışkan kağıtları okuyarak isterse gruplayabilir. Yapışkan kağıtlarda yazılı fikirler herkesin duyabileceği ve anlayabileceği bir şekilde açıklanır. Scrum Takımı, bu konuyla ilgili nasıl aksiyon alabileceğini düşünür ve bir aksiyon kararı çıkarır.

Duvardaki bütün maddeler için bu aktivite yapılır. Toplantı sonunda birçok aksiyon kararı çıkarılmış olabilir fakat aynı anda birçok aksiyonu gerçekleştirmek karmaşaya neden olabilir. Bu nedenle Scrum Takımı için en önemli 3 aksiyonu belirlemek ve gelecek Sprint bu aksiyon kararlarını yerine getirmek faydalı bir pratik olabilir. Tabi bu diğer aksiyon kararlarınızı yerine getirmemeniz gerektiği anlamına gelmez.

Aşağıda Bestseller’ın retrospektif toplantısında çıkardığı aksiyonlar bulunuyor.
#AksiyonSorumluDurum
1.Önemli PBI’larda code review yapalım.Takım
2.Basılan task ve pbi ları boyayalım.HaticeOk
3.Haftalık nöbetçi uygulamasına başlayalım.Takım
4.Done Check’i mümkünse UAT de yapalım.Takım
5.Grooming’te daha fazla detaylandırma yapalım.Takım
6.Review demo hazırlığını diğer ekiple koordineli bir şekilde yapalım.Takım
7.Diğer ekiplerle iletişimi gözden geçirelim.Takım

Scrum Duvarları’na yapıştırdıkları Sprint İş Listesi maddelerinin boyanması böylece Günlük Scrum Toplantıları’nda kolayca bulabilmeleri için aldıkları bir aksiyon kararı vardı. Aşağıdaki resimde bunu hemen yerine getirdiklerini görüyoruz ☺

Bestseller Retrospektif
Bestseller Retrospektif

Bu kadar sabırlı olduğunuz ve yazının tamamını okuduğunuz için çok teşekkür ederim. Umarım işinize yarayan bilgiler edinmişsinizdir.

Resim: http://getlevelten.com/sites/default/files/inline-images/starfish.jpg

Denizyıldızı Retrospektif” hakkında 2 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir