Scrum Hakkında Sorular ve Cevaplar

Scrum Hakkında Sorular ve Cevaplar

 

Scrum Hakkında Sorular ve Cevaplar yazı serisinde Scrum ve yazılım geliştirmeyle ilgili akıllara takılan soruları birkaç cümleyle cevaplamaya çalışacağım. Aklınıza takılan sorular varsa bana yazmanızı rica ederim. Böylece iş birliği içinde cevap bulabiliriz.

Scrum Nedir?

Scrum, üretken ve yaratıcı bir şekilde yazılım geliştirme için bir çerçevedir. İlk defa 1995 yılında Ken Schwaber ve Jeff Sutherland tarafından OOPSLA konferansında anlatılmıştır. Scrum’da amaç ilerlemeli ve artımlı bir şekilde yazılım geliştirmektir.

Scrum Nedir?
Scrum Nedir?

Scrum’ın Yaratıcıları Kim?

Scrum, Jeff Sutherland’in ve Ken Schwaber’in ortak çalışmaları sonucunda ortaya çıkmıştır.

 

Scrumban Nedir?

Scrumban, Scrum ve Kanban pratiklerinin bir arada kullanıldığı yaklaşımdır. Örneğin “Çalışılan İş Sayısını Kısıtlama” bir Kanban pratiğiyken Scrum yapan takımlarda da kullanılabilir. Bir başka örnekse Kanban Duvarı’nın Scrum Takımları’nda kullanılması olabilir.

 

Scrum Ne Zaman Ortaya Çıktı?

Scrum, 1990’lı yılların başında kullanılmaya başlandı. 1995 yılında OOPSLA adlı bir konferansta Jeff Sutherland ve Ken Schwaber tarafından anlatıldı.

 

Scrum’da Deneycilik Nedir?

Deneycilik, bilginin tecrübeden geldiğini iddia eden felsefi yaklaşımdır. Scrum’da Sprint’ler koşularak tecrübe ve gelecekteki Sprint’ler için bilgi elde edilmeye çalışılır.

 

Scrum Neden Bir Çerçevedir?

Scrum’da belirli ve az sayıda kural bulunur. Scrum Takımı, bu kurallar içinde kalmak şartıyla kendi pratiklerini geliştirebilir. Bu da Scrum’ın bir metodolojiden farklı olarak herkes için farklı olabileceğini gösterir. Metodoloji herkes için aynıyken, çerçeve kullanan takıma göre esneklik ve değişkenlik gösterebilir.

 

Scrum’da Roller Nelerdir?

Scrum’da 3 rol bulunur.

 

Scrum’da Ürün Sahibi’nin Sorumluluğu Nedir?

Scrum’da Ürün Sahibi’nin birinci sorumluluğu Ürün İş Listesi’ni yönetmektir. Ürün İş Listesi’ni iş değeri, risk, bağımlılıklar ve teknoloji gibi parametreleri göz önünde bulundurarak yönetir.

 

Scrum’da Geliştirme Takımı’nın Sorumluluğu Nedir?

Geliştirme Takımı, Ürün Sahibi’nin önceliklendirdiği işleri kaliteli bir şekilde geliştirmekle sorumludur.  Hangi işlerin yapılacağını Ürün Sahibi, bu işlerin teknik anlamda nasıl yapılacağını Geliştirme Takımı belirler.

 

Scrum’da Geliştirme Takımı Nasıl Olmalıdır?

Geliştirme Takımı, Ürün Sahibi’nin getirdiği işi, dışarıya bağımlılığı olmadan geliştirebilecek yetkinliklere sahip profesyonellerden oluşan bir takım olmalıdır.

 

Scrum’da Geliştirme Takımı’nın Büyüklüğü Ne Olmalıdır?

Geliştirme Takımı’nda üye sayısı 3-9 arasında değişebilir.

 

  • Üye sayısı 3 ve daha az olduğunda Geliştirme Takımı’nda yetkinlik ve yaratıcılık problemleri ortaya çıkabilir.
  • Üye sayısı 9 ve üzeri olduğunda takım içinde iletişim problemleri ortaya çıkabilir. Takımdaki kişiler aralarındaki iletişimi takip edemeyebilir, iletişim için fazla enerji harcanabilir. Takım üyeleri enerjilerini iş yapmak yerine iletişim için harcayabilir.

 

Scrum Master’ın Sorumluluğu Nedir?

Scrum Master, Scrum Takımı’nın kurallara uyması, pratikleri uygulaması ve Scrum teorisini anlamasından sorumludur. Geliştirme Takımı ve Ürün Sahibi arasında ara bulucudur. Çıkar çatışmalarında ara buluculuğu Scrum kurallarına göre çözümler.

 

Scrum’da Hangi Toplantılar Bulunur?

Scrum Kılavuzu’nda yazılı olan 4 toplantı bulunmaktadır. Bu toplantılar;

Ayrıca Scrum Kılavuzu’nda resmi olarak belirtilmeyen fakat Scrum Takımları’na yapmaları tavsiye edilen “Ürün İş Listesi Detaylandırma” aktivitesi bulunur. Bu aktivite Scrum Takımı’nın tamamının katıldığı bir toplantı şeklinde de yapılabilirken, Ürün Sahibi ve Geliştirme Takımı üyelerinin tek başlarına yaptıkları bir aktivitede olabilir.

1879total visits,1visits today

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *