MAD SAD GLAD Retrospektif Tekniği

 MAD, SAD, GLAD Retrospektif Tekniği

Retrospektif, Çevik yaklaşımların hayatımıza soktuğu en önemli pratiktir. Retrospektiflerin hayatımıza girmesiyle sürekli olarak iyileşme şansı elde ettik. Geleneksel yaklaşımda iyileştirme şansı sadece proje sonunda “Öğrenilmiş Dersler” bölümünde yer alıyor. Geleneksel proje yönetimiyle geliştirdiğim projelerin hiç birinde “Öğrenilmiş Dersler” aktivitesini gerçekleştirmedim. Çünkü birkaç proje hariç çoğu için teslim tarihini geçmiştik. Teslim tarihini geçtiğiniz bir proje de “Öğrenilmiş Dersler” aktivitesini yapamıyorsunuz. Projenizi teslim ettikten sonra sıradaki projeye başlıyorsunuz. Halbuki Çevik yaklaşımlarla kendimizi her gün iyileştirme şansına sahibiz. Yukarıda geleneksel yaklaşımda bu şansın neredeyse hiç verilmediğini vurgulamam bu şansın ne kadar değerli olduğunu göstermek içindir. İlerleyen bölümlerde farklı retrospektif tekniklerine, bu tekniklerin aktivite olarak nasıl gerçekleştirileceğine, gereksinimlerine değineceğim. Mad Sad Glad Retrospektif ile başlıyoruz. 🙂

MAD SAD GLAD Retrospektif Tekniği

MAD-SAD-GLAD, en basit retrospektif tekniklerinden biridir. İçine kapanık, çok fazla konuşmayan takım üyelerinin bulunduğu takımlarda bu teknik kullanılarak takım üyelerinin retrospektife katkıları artırılabilir. Duygulara yönelik bir teknik olduğu için daha önce az katılım gösteren takım üyelerinin daha fazla katılım gösterdiğini gözlemleyeceksiniz. Bunu kesin bir bilgi gibi söylüyorum çünkü deneyimlerim hep bu yönde oldu. Eğer hali hazırda çok konuşan, iletişimi kuvvetli, içine kapanık olmayan takım üyeleriniz varsa bu retrospektif tekniği sizin için uygun olmayabilir. Zaten konuşkan kişileri daha da fazla konuşturarak iletişimlerine ve koordinasyonlarına çok fazla enerji harcamak doğru olmayabilir.

Malzemeler: Yapışkan kağıt, kalem, beyaz tahta ya da yazılabilir duvar

Süre: Takım üye sayısına göre değişiklik göstermekle 60-90 dakika arası

Mad Sad Glad Retrospektif Tekniği

MAD: Kızdığım şeyler

SAD: Üzüldüğüm şeyler

GLAD: Mutlu olduğum şeyler

NASIL?

Yazılabilir bir duvarınız varsa duvarınıza MAD-SAD-GLAD yazarak başlayabilirsiniz. Eğer duvarınız yoksa yapışkan kağıtlara MAD-SAD-GLAD yazarak bunları masaya yapıştırabilirsiniz. MAD-SAD-GLAD yazmak yerine kızgın, üzgün ve mutlu yüzler çizmek daha güzel bir görüntü oluşturabilir.

  1. Toplantının kolaylaştırıcısı* katılımcılara yapışkan kağıtlar ve kalem dağıtır. Her katılımcı geçirdikleri son döngüyü düşünerek hissettiklerini yazar. Yazılanlar kısa ve açık olmalıdır. Her yapışkan kağıda bir fikir yazmak iyi olabilir çünkü benzer şeyleri hisseden kişiler olacaktır. Bu yapışkan kağıtları gruplayarak konuşmayı kolaylaştırabilirsiniz. Eğer bir yapışkan kağıda birden fazla görüş yazılırsa gruplama işlemini yapmak zorlaşır. Yapışkan kağıtlara görüşleri yazma aktivitesi 5-10 dakika arasında sınırlanmalıdır.
  2. Herkes yapışkan kağıtlara görüşlerini yazdıktan sonra bu yapışkan kağıtları uygun olan bölüm (MAD-SAD-GLAD) altına yapıştırır.
  3. Kağıtlar yapıştırıldıktan sonra toplantıyı yöneten* kişi hızlıca yapışkan kağıtlara göz atar ve benzer ifadeleri gruplar.
  4. Gruplama işlemi bittikten sonra MAD kategorisi altında bulunan maddeler üzerinden takım üyeleri konuşmaya başlar. Toplantıyı yöneten kişinin dikkat etmesi gereken önemli nokta takım üyelerinin aksiyon çıkarmasıdır. Yazının başında da ifade ettiğim gibi duygulara yönelik bir teknik olduğu için süreçle ilgili aksiyon çıkarmak zor olacaktır. Bu yüzden toplantıyı yöneten kişinin, takım üyelerine sık sık aksiyon çıkarmaları gerektiğini hatırlatması gerekebilir.
  5. SAD kategorisi altındaki maddeler konuşulur ve aksiyon çıkarılmaya çalışılır.
  6. GLAD kategorisi altındaki maddeler konuşulur ve aksiyon çıkarılmaya çalışılır. Toplantıyı GLAD maddeleriyle bitirmek iyi bir pratik olabilir. Toplantı odasından çıkarken kızgın olduğunuz konuları hatırlayarak çıkmak çok hoş değildir. Bunun yerine mutlu duygularla ayrılmak daha güzeldir. Tüm maddeler konuşulduğunda ya da toplantı süresi dolduğunda toplantı sonlandırılır.
* İngilizce’deki facilitater sözcüğünün Türkçe’deki karşılığı kolaylaştırıcıdır.

Serinin tüm yazılarına ulaşmak için lütfen tıklayınız.

MAD SAD GLAD Retrospektif Tekniği” hakkında 2 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir