Peynirimi Kim Kaptı?

Peynirimi Kim Kaptı?

The One Minute Manager’ ın yazarlarından biri olan Spencer Johnson tarafından yazılan Who Moved My Cheese?. Türkçe’ ye Peynirimi Kim Kaptı? olarak çevrilmiştir. Genellikle büyük bir değişim sürecine girecek olan kurumlarda üst yönetim tarafından çalışanlara dağıtılan Peynirimi Kim Kaptı? profesyonel çalışanları isteklendirme aracı olarak görülürken kitapta anlatılan hikaye hayat ve işte başarılı olmak isteyen herkese bir şeyler öğretir.

Peynirimi Kim Kaptı?
Peynirimi Kim Kaptı?

Peki, Peynirimi Kim Kaptı’nın verdiği ders nedir?

Değişim hepimizi korkutur, strese sokar ve değişimden hoşlanmayız. Bir şeyler değişmediğinde o şeylerin ve hayatımızın kontrolü bizde hissederiz oysa yaşadığımız sadece bir yanılgıdır. Aynı şekilde değişimin kötü olabileceği yanılgısıdır bizi ürküten. Bireysel ve kurumsal olarak değişim şu şekilde gerçekleşir; içinde bulunulan durumun en kötü durum olduğuna, bundan daha kötü bir durumda olamayacağımıza ya da şirket olarak bundan daha kötü sonuçlar elde edilmeyeceği düşünüldüğünde değişim için gerekli şartlar olgunlaşır.

Peynirimi Kim Kaptı? nın 4 karakteri Koklarca ve Koşarca adındaki fareler ve Mırın ve Kırın adındaki insancıkların başından geçenler aslında değişimin düşündüğümüz kadar kötü olmadığını bize yeni kapılar açtığını ve bizim bunları değerlendirebileceğimizi ve değişime adapte olup peynirimizi kapabileceğimizi anlatır. Peyniri kapmayı bir kere öğrendikten sonra yeni peynirlerin nerede olabileceğini arayacağız ve bu bizi korkutmayacak.

Peyniri kapın ve tadını çıkarın.

 

Cihan YILMAZ

 

Peynirimi Kim Kaptı?” hakkında 1 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir