Deniz Yıldızı Retrospektif

Deniz Yıldızı Retrospektif

Deniz Yıldızı Retrospektif tekniğinde aşağıdaki 5 kategori bulunur:

 • Start / Başlayalım
 • Keep Doing / Yapmaya Devam Edelim
 • More Of / Daha Fazla Yapalım
 • Less Of / Daha Az Yapalım
 • Stop / Yapmayı Bırakalım

5 kategori bulunması takım üyelerine fikirleri söyleyebilecekleri daha fazla seçenek verir. Kimi zaman  fikirlerinizi iki ya da üç kategoriden birinde ifade edemeyebilirsiniz. Bazen siyah ya da beyaz arasında bir seçenek olması gerekebilir. Deniz Yıldızı Retrospektif bu ihtiyacı karşılar.

Deniz Yıldızı Retrospektif’in bir başka özelliğiyse fikirlerin aksiyonlarıyla beraber gelmesidir. Ne demek istediğimi bir örnekle açıklayacağım.

MAD-SAD-GLAD tekniğini kullanırken bir görüşümüzü aşağıda gibi ifade edebiliriz.

 • WAS Sunucularını ayağa kaldırmak için çok fazla zaman harcadık ve bu beni üzdü. Daha kısa sürede ayağa kaldırabilmeliydik.

Şimdi aynı sorunu birde Deniz Yıldızı tekniğini kullanarak ifade edelim.

 • WAS sunucuları konusundaki bilgi eksikliğimiz bu döngüde oldukça meydana çıktı. Bilgi eksikliğimizi gidermeliyiz. Bu nedenle önümüzdeki döngüde Ömerle iletişime geçip beraber çalışmaya başlayalım. Bu çalışmayı en azından 1 ay sürdürelim.

İki cümlede aynı soruna işaret ediyor. Biri duyguları ifade ederken diğeri süreçte yapılması gereken iyileştirmeye bir öneri sunuyor. Bu nedenle sürece odaklanmak istediğiniz bir dönemde tercih edebileceğiniz bir yaklaşımdır.

Malzemeler: Yapışkan kağıt, kalem, beyaz tahta ya da yazılabilir duvar

Süre: Takım üye sayısına göre değişiklik göstermekle 60-90 dakika arası

NASIL?

 1. Toplantıyı yöneten kişi beyaz tahtaya aşağıdaki resimdekine benzer bir deniz yıldızı çizer. Deniz Yıldızı’nın her bir kolunun farklı anlamı vardır. Bunlar biraz evvel bahsettiğim kategorilerdir(aşağıda detaylı açıklamalarını paylaşıyorum).  Daha sonra takım üyeleri iyileştirmeyle ilgili düşüncelerini, önerilerini yazabilsin diye belirli bir süre verilir. Bu süre 5-10 dakika arası değişebilir.
 2. Herkes önerisini yazdıktan sonra Deniz Yıldızı’nda ilgili kategori altına yapışkan kağıtları yapıştırır.
 3. Toplantıyı yöneten kişi yapışkan kağıtlara hızlıca göz atarak benzer olanları gruplayabilir.
 4. Yapışkan kağıtlar istenen kategoriden başlayarak okunmaya başlanır. Deniz Yıldızı retrospektif tekniğinde önerilerin aksiyonlarıyla beraber geldiklerini söylemiştim. Bu nedenle okunan her yapışkan kağıtta aslında bir aksiyon yazmaktadır. Diğer takım üyelerinin bu öneriler ve aksiyonlar hakkında görüşleri alınır. Takım üyeleri tarafından değerli bulunanlar aksiyona dönüştürülür.
Deniz Yıldızı
Deniz Yıldızı

Deniz Yıldızındaki Bölümler Ne Anlama Geliyor?

 • Start / Başlayalım: Takımınızda daha önce denemediğiniz fakat denerseniz takımınıza değer katacağını düşündüğünüz fikirleri, önerileri belirttiğimiz kategoridir. Örneğin kod kalitesi düşüktür. Kaliteyi artırmak için Eşli Programlama yapmaya başlayalım diyebilirsiniz.
 • Keep Doing / Yapmaya Devam Edelim: Hali hazırda yaptığınız ve size değer kattığını düşündüğünüz şeylerdir. Örneğin Sprint içinde yaptığınız işleri detaylandırma aktivitesinin faydalı olduğunu düşünüyorsunuzdur. Bu detaylandırma aktivitesiyle gelecek Sprint’teki engelleri ve riskleri öngörmenin size ve takımınıza çok şey kazandırdığını düşünüyorsunuzdur. Bunu  belirtmek isteyebilirsiniz.
 • More Of / Daha Fazla Yapalım: Bu kategori de yaptığınız ve daha çok yaparsanız daha fazla fayda elde edebileceğinizi düşündüğünüz öneriler için var. Test coverage oranınız ortalama seviyededir. Bunu artırmanın faydalı olacağını düşünüyorsunuzdur. Test coverage oranımızı %70’e artıralım önerisini buraya yazabilirsiniz.
 • Less Of / Daha Az Yapalım: Size fayda sağlamayan şeyleri belirtmek istediğinizde kullanabileceğiniz kategoridir. Örneğin takım üyesi arkadaşlarınız Günlük Scrum Toplantıları’na geç kalıyorlardır. Bunun için Günlük Scrum Toplantıları’na daha az geç kalalım önerisiyle gelebilirsiniz.
 • Stop / Yapmayı Bırakalım: Bu bölümde süreçte size değer kazandırmayan ve bir an önce bırakmanız gereken aktiviteleri belirtebilirsiniz. Örneğin kod değerlendirme (code review) yapıyorsunuzdur. Fakat bunun size değer kazandırmadığını aksine zaman kaybettirdiğini düşünüyorsunuzdur. Bunu bir yapışkan kağıda yazarak bu kategoriye yapıştırabilirsiniz.

Deniz Yıldızı retrospektif sürece odaklanan takımlar (genelde olgun takımlar) için süper bir tekniktir. İyileştirme önerilerinizi çıkarıp sürecinizi çok daha iyi yerlere getirebilirsiniz. Bir yazının daha sonuna geldik.

Serinin tüm yazılarına ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir