Yazdığım Kitaplar

Scrum Master Gelişim Programı

Scrum Master Gelişim Programı

Scrum Master, Scrum yaparken en ihtiyaç duyduğumuz fakat en az anlaşılan roldür. Bu kitapta Scrum Master’ın sorumluluklarını, Scrum Master’ın içinde bulunduğu organizasyonu nasıl anlayabileceğini, Çeviklik’in ne olduğunu ve nasıl bir organizasyonda yaşayabileceğini, hem organizasyon hem de bireysel değişimin nasıl gerçekleştirilebileceğini bulacaksınız. Bunlarla birlikte Scrum Master Gelişim Programı’nda retrospektif, koçun yere ve zamana göre içinde bulunması gereken mentor, danışman rollerinde iletişimi nasıl geliştirebileceği, öğrenmenin aşamaları, aktif dinleme ve daha birçok şeye ☺ yer var.

Kitabı indirebileceğiniz bağlantı:

Siperden Retrospektif Teknikleri ve Deneyimleri: Eğlenceli Retrospektifler

Siperden Retrsopektif Teknikleri ve Deneyimleri

Retrospektif, Çevik yaklaşımlarla hayatımıza giren en önemli pratiktir. Bunun nedeni retrospektiflerin hayatımıza girişiyle sürekli olarak iyileşme şansı elde etmemizdir. Geleneksel proje yönetimi yaklaşımında iyileştirme şansı sadece proje sonunda “Öğrenilmiş Dersler” bölümünde yer alır. Geleneksel proje yönetimiyle geliştirdiğim projelerin hiç birinde “Öğrenilmiş Dersler” aktivitesini gerçekleştiremedim. Çünkü projelerin teslim tarihi çoktaaaan geçmişti. Teslim tarihi geçen bir proje de “Öğrenilmiş Dersler” aktivitesine zaman ayrılmıyor. Projenizi teslim ettikten sonra sıradaki projeye başlıyorsunuz. Çevik yaklaşımlarda sürekli iyileştirme anlayışı vardır. Burada dikkat edilmesi gereken sözcük süreklidir. Scrum ve eXtreme Programming yaklaşımlarında döngü sonunda, Kanban’da sizin belirlediğiniz zamanlarda kendinizi iyileştirmek için bir aktivite gerçekleştirirsiniz. Ayrıca kendinizi geliştirmek için döngünün sonunu beklemenize bile gerek yok. Döngü içinde de aksiyon alabilirsiniz.

Kitabı indirebileceğiniz bağlantı:

Siperden Çeviklik ve Scrum Eğitim Kitapçığı

Siperden Çeviklik ve Scrum Eğitimi

Bu kitap, Çeviklik ve Scrum temel eğitiminde anlattığım konuları içeriyor. Bununla birlikte yazılım geliştirmenin nereden nereye geldiğine dair genel bilgilerde içeriyor. Eğer Çeviklik ve Scrum konularına yeniyseniz işinize çok yarayabilir.

Siperden Çeviklik ve Scrum kitapçığına buradan erişebilirsiniz: