Sprint Review Toplantısı

Sprint Review Meeting
Sprint Review Meeting

Sprint Review Toplantısı

Niyedir bilmem, Sprint Review Toplantıları benim en mutlu olduğum toplantılardır. Hep bir bayram mutluluğu yaşarım. Belki de bayramlarda olduğu gibi az tanıdığımız yakın akrabalarımızla sohbet etme şansı yakaladığımızda yaşadığımız mutluluktan dolayı böyle hissediyorumdur. İş birimleri fazla iletişimde bulunmadığımız yakın ama mesafeli akrabalar gibidir. Halbuki bir organizasyonda her birey birbirinin hayatını etkilemektedir. Hele ki IT gibi bütün büyük organizasyonların beyni olan bir departmanın çalışanları tüm organizasyonun yükünü çekmektedir.

 

Peki, Agile Manifesto’nun değerlerinden biri olan müşteri ile işbirliğini Scrum’da nasıl uygulayabiliriz?

 

Bunun için bize verilen ilk şans Sprint Review Toplantısı’dır.

 

Sprint Review Toplantısı’nın sahibi Product Owner’dır. Bu toplantıya organizasyonda bulunan tüm paydaşlar katılabilir. Paydaşlar, ürünü ya da hizmeti kullanacak olan iş birimidir. Daha sonra bu ürünün ya da hizmetin etkilediği ikincil iş birimleri, organizasyonda bulunan diğer Scrum Takımları, IT yöneticileri, müdürler, operasyon ekibi çalışanları olarak düşünülebilir. Söylediğim gibi organizasyonda ürün ya da hizmet konusunda bilgi, fikir geri bildirimi yapabilecek kişiler katılabilir, teori de böyledir.

Pratik yaşamda ise IT yöneticilerinin katılımı çok az gerçekleşir. Yaptığınız ürün ikincil iş birimlerine çok değer katmayacaksa, onlara bir şeyler kazandırmayacak ya da kaybettirmeyecekse katılmayacaklardır. İşini gerçekleştirdiğiniz iş biriminden arkadaşlarınızın katılımını sağlayabilmek için bile çok dil dökmeniz gerekebilir. Burada yapılması gereken şey “ürünün onların ürünü” olduğunu vurgulamaktır. Onlara anlatacaklarınızla, göstereceklerinizle sizden istediklerinin örtüşüp örtüşmediğinin bu toplantıda anlaşılacağını anlatmaktır. Ayrıca katılım ve geri bildirimde bulunmaları ileriye dönük riskleri oldukça düşürecektir. Çalışan ürünü göstererek bu ürüne eklenmesi istenen yeni özellikler ya da değiştirilmesi istenen özelliklerin hangi niteliğe, görselliğe, yetkinliğe sahip olması gerektiğini yüz yüze, birinci ağızdan söyleyebilirler.

 

İdeal Sprint Review Toplantısı’nda Product Owner ritüelin sahibidir. Ritüelin başlangıcında, ritüelden, ritüelin amacından, ritüelin nasıl gerçekleştirileceğinden bahsederek açılışı yapar.

 

Daha sonra bitirilen PBI’lardan kısaca bahseder ve sözü Development Team’e verir. Development Team üyeleri Product Owner’ın bahsettiği PBI’larla ilgili çalışan yazılım parçasını gösterir. Bu gerçekleştirilen ürüne, hizmete göre değişiklik gösterebilir. Örneğin; geliştirdiğiniz üründe ekranlar varsa çalışan ekranı gösterebilirsiniz. Kurumsal bir firmada veri ambarı bölümünde çalışıyorsanız gösterecek ekranınız olmayabilir fakat gösterebileceğiniz datalar, tablolar, datamartlar, raporlar vardır. Her ne kadar son kullanıcının göstereceğiniz tablolardan bir şeyler anlamayacağını düşünseniz bile, göstereceğiniz tabloların onlara bir şey ifade etmeyeceğini düşünseniz bile, sizin hazırladığınız raporları okuyan ya da canlı sistemde çalıştığı değerleri, bir de offline’da, raporlama aracında gören kişi elbet bir şeyler anlayacaktır.

 

Product Owner tarafından anlatılan, Development Team tarafından gösterilen çalışan ürün parçacığı hakkında toplantıya katılan kişilerin düşünceleri alınır. İyi Product Owner burada belli olur. Ürüne değer katabilecek fikirleri alır ve çalışan yazılıma dönüştürebilmesi için Development Team’in önüne getirir. Hangi fikrin değerli olduğunu anlayabilmek birçok yetkinliğe sahip olmayı gerektirir. Örneğin; gelen fikir ürüne eklendiğinde son kullanıcı tarafından satın alınacak mı ya da kullanılacak mı? Bunu cevaplayabilmek son kullanıcıyı tanımadan geçer. Product Owner’ın sahip olması gereken yetkinliklerinin anlatıldığı çevirime buradan ulaşabilirsiniz.

 

Çalışan ürün parçacığı paydaşlara anlatıldıktan sonra gelecek Sprint yapılacaklara çok kısa değinilerek toplantı sonlandırılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir