12 Adımda Kurumsal Çeviklik Kontrol

Checklist
Checklist

Kurumsal Çeviklik Nedir?

12 Adımda Kurumsal Çeviklik Kontrol

 1. Kurumunuzun gelecek 36 ayda endüstrinizin nasıl gelişeceğine dair en az üç senaryosu bulunuyor mu? Cevap verebileceği iyi seçenekler var mı?
 2. Eğer kurumunuz daha çevik olsaydı peşinde olacağınız üç büyük fırsat nelerdir?
 3. Şimdiye kadar düşünmediğiniz üç muhtemel rekabet kaynağı hayal edin. Bunlara nasıl cevap vereceksiniz?
 4. Kendinizi en büyük rakiplerinizin yerine koyun. Gelecek yıl pazarı bölmek için ne yapabilirler ve onları akıllıca yenmek için sizin planlarınız neler?
 5. Kurumunuz pazardaki anormallikleri hızlıca hissetme yeteneğini nasıl arttırabilir? Bugünün mantıksal çözümleme araçlarının yeni yeteneklerinden tamamıyla yararlanıyor musunuz?
 6. Kurumunuzun daha çevik olmasını engelleyen en büyük üç faktör nelerdir? Nasıl bunların üstesinden gelmeyi planlıyorsunuz?
 7. Durgunluk döneminde büyük kesintiler(özellikle yetenek anlamında) yaptınız mı? Çevikliğinizin ve yetkinliğinizin büyümesi zarara uğradı mı? Eğer uğradıysa bu kesintileri şimdi nasıl dengeliyorsunuz?
 8. Pazardaki değişimi kullanmak için rakiplerinizle hangi alanlarda işbirliği içinde olmalısınız?
 9. Kurumunuzdaki yeni liderler arasında pazardaki değişimden en çok yararlanacak olan kimlerdir? Onları, uzun dönem liderlerinizden farklı kılan nedir?
 10. Müşterilerinizden hangileri gelecekteki pazar fırsatlarını en iyi yönlendiriyor?
 11. Nerede hızlı karar vermek kurumunuzun yararına olurdu?
 12. Geçmiş birkaç yılda kurumunuzun çevikliğini arttırmak için sabit giderlerden kesinti yapma yeteneğine sahip miydiniz?

 

Kaynak : www.accenture.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir